OGameClub  Türkçe Online Oyunlar  .

Geri git   OGameClub Türkçe Online Oyunlar > Ödevler > Lise - İlköğretim Ödevleri > Fizik


Sitemize reklam vermek için ogameclub@gmail.com adresine mail atabilirsiniz


termometre ve çeşitleri (detaylı)


Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 21-01-2009, 12:14 PM   #1
Energy
Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Energy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Bulunduğu yer: KaraGümrük
Mesajlar: 1.758
Rep Gücü: 118
Rep Puanı: 1384
Rep Derecesi : Energy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdır

termometre ve çeşitleri (detaylı)


Game advertisements by <a href="http://www.game-advertising-online.com" target="_blank">Game Advertising Online</a> require iframes.
T E R M O M E T R E L E R
Termometreler ince cam borudan yapılır. Borunun alt ucu şişkincedir, buraya alkol ya da civa doldurulur. Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır, sonra ağzı kapatılır. Böylece ısı arttığı zaman tüpün içindeki sıvı genleşir ve yavaş yavaş yükselir.
[Linkler üyelere. Üye olun...][Linkler üyelere. Üye olun...], [Linkler üyelere. Üye olun...] veya [Linkler üyelere. Üye olun...] gibi değişik ölçekler termometrelerde kullanılmaktadır. Termometreler, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığına dayanır. En fazla kullanılan termometreler [Linkler üyelere. Üye olun...] termometrelerdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan [Linkler üyelere. Üye olun...]ü termometreler tercih edilir.

En sık rastlananı [Linkler üyelere. Üye olun...] termometredir. Bu çok küçük kesite sahip ve üst ucu kapalı bir tüpten ibarettir. Alt ucundaysa içinde cıva bulunan küresel veya silindirik bir hazne bulunur. Isıtılmasıyla, cıva genişler ve tüpte yükselir. Tüpün kesitinin küçük olmasından dolayı az bir hacim büyümesinde cıvanın yükselmesi oldukça fazladır. Termometre iki sabit nokta arasında kalibre edilir. Bunlar suyun donma noktasıyla kaynama noktasıdır. Normal [Linkler üyelere. Üye olun...][Linkler üyelere. Üye olun...] (760 mm cıva basıncı) bu iki nokta arasındaki mesafe [Linkler üyelere. Üye olun...] termometresinde 100 eşit parçaya bölünür. Bunların her biri bir Centigrad'ı (1°C) gösterir. [Linkler üyelere. Üye olun...] ölçüsündeyse bu 180 eşit parçaya bölünür. Bunların her biriyse Fahrenheit'i (1°F) gösterir. Bu ölçümde, suyun donma ve kaynama noktası sırayla 32°F ve 212°F olarak belirlenir. [Linkler üyelere. Üye olun...] ölçümündeyse bu noktalar 0°R ve 80°R olarak isimlendirilir. Ara da 80 parçaya bölünür. [Linkler üyelere. Üye olun...] -39°C'de donduğu için çok düşük sıcaklıkların ölçümü için uygun değildir. Bu tür olanlar donma noktası düşük olan renkli [Linkler üyelere. Üye olun...] doldurulmuştur. Ulaşılabilecek en düşük sıcaklık [Linkler üyelere. Üye olun...] olup, 273,16°C'dir. Mutlak sıfırdan başlayan bir ölçü de [Linkler üyelere. Üye olun...]'dir, yani -273,16°C = 0°K'dır.


CELSİUS
Celsius ölçeği, 1742'de İsveçli astronom [Linkler üyelere. Üye olun...]'un ismiyle adlandırılmış bir sıcaklık ölçme birimidir.


Celsius çevirim formülleri


ilk ölçek


çevrilen ölçek


formül

Celsius
Fahrenheit
°F = °C × 1.8 + 32
[Linkler üyelere. Üye olun...]
Celsius
°C = (°F – 32) / 1.8
Celsius
Kelvin
K = °C + 273.15
[Linkler üyelere. Üye olun...]
Celsius
°C = K – 273.15
[Linkler üyelere. Üye olun...]

Celsius ölçeğine göre, suyun üçlü noktası (aynı anda katı, sıvı ve gaz halinde bulunabildiği sıcaklık: triple point) 0,01 °C (veya 273,16 K) olarak tanımlanır. (Bu tanımla, daha önce referans alınan suyun donma noktası 273,15 K'dir, ancak üçlü noktanın ölçümü çok daha kesin bir şekilde yapılabilmektedir). Bir derece Celsius (1°C) ise, [Linkler üyelere. Üye olun...] ile suyun üçlü noktasının farkının 1/273,16'sı olarak tanımlanmıştır. İlk olarak Anders Celsius tarafından önerilen buzun erime noktası ile suyun kaynama noktası arasında 100 derecelik bir sıcaklık ölçeği düşüncesi, [Linkler üyelere. Üye olun...] yılında daha kesin sonuç vermesi amacıyla bu şekle getirilmiştir. Bu değişiklik ve Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler konferansının son kararları doğrultusunda (°C) birimindeki C sembolü santigrat olarak değil Celsius şeklinde okunacak. Yani (°C) nin doğru okunuşu "derece Celsius" şeklindedir.
FAHRENHAYT

Geniş bir kullanım alanı olan sıcaklık ölçek sistemlerinden birisi. Cıvayı ilk defa termometrik bir araç olarak kullanan Alman Fizikçi D. G. Fahrenheit tarafından geliştirilmiştir. Bu ölçeğe göre suyun donma noktası 32 °F, kaynama noktası ise 212 °F olarak belirlenmiş ve bu iki nokta arası 180 eşit parçaya bölünmüştür. Bu ölçek sistemi daha hassas olduğundan ve tam dereceleri okumada daha sağlıklı değerler verdiğinden meteorolojide ve iklim biliminde kullanılması daha akılcıdır. Ülkemizde, Fahrenhayt sıcaklık ölçeği yerine Santigrat derece kullanılmaktadır.

KELVİN
K harfi ile gösterilen ve birim aralığı [Linkler üyelere. Üye olun...] (Celsius) derecesiyle aynı olan, ancak sıfır noktası olarak [Linkler üyelere. Üye olun...]ı (–273.15°C) alan [Linkler üyelere. Üye olun...] ölçüsü birimi. İsmini, [Linkler üyelere. Üye olun...] mutlak sıfır kavramını ilk kez gazlardan tüm maddelere uygulayan İskoç asıllı bilim adamı [Linkler üyelere. Üye olun...]'den ([Linkler üyelere. Üye olun...]-[Linkler üyelere. Üye olun...]) alır. [Linkler üyelere. Üye olun...]'teki onuncu [Linkler üyelere. Üye olun...]'nda (Conférence Générale des Poids et Mesures) suyun [Linkler üyelere. Üye olun...]ının termodinamik sıcaklığının (mutlak sıfırla olan farkının) 273.16'da biri olarak tanımlanmıştır.
Santigrat derecesi sıfır noktasını suyun donma noktası olarak aldığından, 0°C 273.15K'e eşit olur. Benzeri şekilde Santigrat derece olarak ifade edilen herhangi bir sıcaklığı kelvine çevirmek için söz konusu değere 273.15 eklenir. Örneğin: 22°C=295.15K (22+273.15)
Kelvin sıcaklık birimi [Linkler üyelere. Üye olun...]'deki 13. Ağırlık ve Ölçüler Genel Konferansı'ndan beri "derece" sözcüğü kullanılmadan tanımlanmakta ve dolayısıyla derece işareti(°) olmadan yazılmaktadır.
CİVALI VE İSPİRTOLU TERMOMETRELER

Her zaman karşılaşılan sıcaklıkları ölçmek için yeterli olan civalı ve ispirtolu termometrelerin ölçme alanı çok dar ve sınırlıdır. Daha düşük sıcaklıkları ölçmek için tolüen ve pentan gibi değişik sıvılar kullanılır. Yüksek sıcaklıklar gazlı termometrelerle ölçülür. Çok incelik isteyen sıcaklık ölçümlerinde, laboratuvarlarda elektrik dirençli termometreler ve termoelektrik termometreler kullanılır. AZOTLU TERMOMETRE
Azotlu termometre ile 1600 dereceye kadar olan sıcaklıklar ölçülebilir. Bunun üstündeki sıcaklıkları ölçmek için pirometrelerden yararlanılır. Bu âletin, sıcaklığıölçülecek cisme değmesine gerek yoktur, yalnızca cismin ışımasını ölçmesi yeterlidir.
TERMOSTAT
Termostat, kapalı bir ortamda termometrenin verilerine dayanarak sıcaklığı sabit tutan bir âlettir. Üzerinde, istenilen sıcaklığı elde etmek için ayarlanabilen bir düğmesi vardır; bir ısıtma aygıtına elektrikle bağlanan termostat,, aygıtın verdiği sıcaklığı arttırmağa ya da azaltmağa yarar.
METAL TERMOMETRELER
Civalı ve alkollü termometrelerin ölçemediği yüksek sıcaklıkları ölçmede kullanılır.fırın ve fabrikalarda 1600°C ye kadar olan yüksek sıcaklıkları ölçebilir.

SIVILI TERMOMETRELER
Sıvılı termometreler civa ve renklendirilmiş alkol kullanılarak yapılan termometrelerdir.Termometrelerin ölçüm yapabilecekleri sıcaklık aralıkları vardır.Bu sıcaklık aralığı termometrede kullanılan sıvının donma ve kaynama sıcaklıkları arasıdır.Donma sıcaklığı
Kaynama sıcaklığı
Civa
-39°C
357°C
Alkol
-115°C
78°C

Yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi civalı termometrelerde -39°C ile 357°C ler arası alkollü termometrelerde ise -115°C ile 78°C arası sıcaklık değerleri ölçülebilir.
Dolayısıyla hava sıcaklığının kutuplarda -50°C lere düştüğünü civalı termometreyle,kaynamakta olan suyun sıcaklığını da alkollü termometreyle ölçemeyiz.

HASTA TERMOMETRESİ
Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan civalı termometredir.35°C ile 42°c sıcaklıklar arası 1/10 duyarlılıktan ölçülebilir.yani bu termometrelerle 0,1°C lik sıcaklık değişmeleri ölçülebilir. Hasta termometresindeki boğum,ölçüm yapılırken civanın hazneye hemen dönmemesi için konulmuştur.

GAZLI TERMOMETRELER
Gazlar, sıvılara göre, sıvılarda da katı maddelere göre sıcaklığa karşı daha duyarlıdır.Bu nedenle gazlı termometreler çok hassas sıcaklık ölçümlerinde kullanılır.
__________________
Energy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 21-01-2009, 12:40 PM   #2
admin
Yönetici
Puan: 81.246, Level: 100 Puan: 81.246, Level: 100 Puan: 81.246, Level: 100
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Mesajlar: 9.481
Rep Gücü: 217
Rep Puanı: 2060
Rep Derecesi : admin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Cevap: termometre ve çeşitleri (detaylı)

Kulaktan ateş ölçen, alna yapıştırılıp ateş ölçen, fırın içindeki sıcaklığı ölçen termometreler var. Hangisine giriyor?

Mekanik ibreliler var sonra Termistör filan...

Ayrıca güneşin sıcaklığı gibi ulaşılamaz yerlerdeki sıcaklıklar ölçülebiliyor. Hangi termometre
__________________
Çalışma modundayım
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 21-01-2009, 12:48 PM   #3
Energy
Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Energy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Bulunduğu yer: KaraGümrük
Mesajlar: 1.758
Rep Gücü: 118
Rep Puanı: 1384
Rep Derecesi : Energy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdır

Cevap: termometre ve çeşitleri (detaylı)

1. Sorunun Cevabı :HASTA TERMOMETRESİ
Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan civalı termometredir.35°C ile 42°c sıcaklıklar arası 1/10 duyarlılıktan ölçülebilir.yani bu termometrelerle 0,1°C lik sıcaklık değişmeleri ölçülebilir. Hasta termometresindeki boğum,ölçüm yapılırken civanın hazneye hemen dönmemesi için konulmuştur.

2.Sorunun Cevabı : METAL TERMOMETRELER
Civalı ve alkollü termometrelerin ölçemediği yüksek sıcaklıkları ölçmede kullanılır.fırın ve fabrikalarda 1600°C ye kadar olan yüksek sıcaklıkları ölçebilir.

3.Sorunun Cevabı : pirometre Dir Kanımca
__________________

Konu Energy tarafından (21-01-2009 Saat 12:50 PM ) değiştirilmiştir.
Energy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 21-01-2009, 12:54 PM   #4
admin
Yönetici
Puan: 81.246, Level: 100 Puan: 81.246, Level: 100 Puan: 81.246, Level: 100
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Mesajlar: 9.481
Rep Gücü: 217
Rep Puanı: 2060
Rep Derecesi : admin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

Cevap: termometre ve çeşitleri (detaylı)

Alında ukalalık yaptım. [Linkler üyelere. Üye olun...] buradan kopya çektim.
Kulaktan ateş ölçen infrared termometre

Hasta termometreleri civalı olduğu için rektal ölçülmesi bazı ülkelerde yasak. İçindeki civa zehirlidir. Kırılabilir.
__________________
Çalışma modundayım
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 21-01-2009, 01:10 PM   #5
Energy
Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64 Puan: 9.293, Level: 64
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Energy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Bulunduğu yer: KaraGümrük
Mesajlar: 1.758
Rep Gücü: 118
Rep Puanı: 1384
Rep Derecesi : Energy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdırEnergy skala dışıdır

Cevap: termometre ve çeşitleri (detaylı)

Bu Bilgiyi Bizimle Paylaştığınız İçin Teşekkür Ederim Adminim
__________________
Energy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.5.2