OGameClub  Türkçe Online Oyunlar  .

Geri git   OGameClub Türkçe Online Oyunlar > OgameCLUB Yaşam > Akvaryum

Akvaryum Akvaryum dünyası, balık, ekipman, video ve resim


Sitemize reklam vermek için ogameclub@gmail.com adresine mail atabilirsiniz


Japon Balığı Akvayumları

Akvaryum dünyası, balık, ekipman, video ve resim


Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-12-2008, 11:10 AM   #1
kurtkapan
Puan: 15.762, Level: 80 Puan: 15.762, Level: 80 Puan: 15.762, Level: 80
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
kurtkapan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Mesajlar: 4.416
Rep Gücü: 148
Rep Puanı: 1396
Rep Derecesi : kurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdırkurtkapan skala dışıdır

Japon Balığı Akvayumları


Game advertisements by <a href="http://www.game-advertising-online.com" target="_blank">Game Advertising Online</a> require iframes.
Bir çoğumuzun akvaryum hobisine ilk başlangıcı bu balıklarla olur. Bu balıklara (bilmeden) eziyet ederiz. Küçücük bir fanus içinde filitresiz yaşatmaya çalışırız. Daha sonra biraz bilgi edinince biraz daha büyük ama yetersiz bir akvaryumda yaşatmaya çalışırız. Çoğu zaman hastalıklarla uğraşır ve forumları bu hastalıklarla doldururuz. Aslında sebebi bu balıkların uygun olmayan koşullarda yaşatılmaya çalışılmasıdır.

Japon balıkları için balık başına en az 10lt su düşmeli ve akvaryum en az 100lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda da balıklar yaşatılabilirse de balıkların sağlığı açısından pek uygun değildir. JApon balıkları için akvaryumun taban alanının geniş olması daha iyidir. Bu tip akvaryumların görselliği biraz zayıf olsa da taban alanındaki genişlik balıkların daha rahat hareket etmelerini sağlar.

Filtre konusu japon balığı akvaryumlarında çok öenmli bir konudur. Japon balıkları sürekli beslenen ve buna paralel olarak dışkı üreten balıklardır. Ayrıca sürekli kumu karıştırdıkları için dipteki pislikleri de havalandırırlar. Bu nedenle akvaryumda bir iç filitre(mekanik filtrasyon için) destekleyici filtre olarak bulunmalıdır. Buna ek olarak bir şelale filtre yada bir dış filtre biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmelidir.

Ayrıca japon balıkları sık su değişimlerini severler. ÖZellikle 2-3 günde bir %20 oranında su değişimi onların daha hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlar. Akvaryuma eklenen suyun akvaryum sıcaklığına eşit olması gerekmektedir. Yoksa çok çabuk hastalanabilirler.

Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da akvaryumlarında bir ısıtıcı bulunması gerekmektedir. Isıtıcı asıl görevi suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. Bu nedenle su sıcaklığı 22 derece gibi düşük bir dereceye ayarlanıp su bu sıcaklıkta sabit tutulmalıdır.

Kum japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir elemandır. Japon balıkları sürekli olarak kumu karıştıran balıklardır. Seçilen kumun çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Balığın ağzına girebilecek büyüklükte olmaları gerekir. Çünkü japon balıkları bu kumu ağızlarına alıp geri bırakmayı severler.

Normalde akvaryumların güneş görmemesi istenir. Fakat Japon balığı akvaryumlarında bu kural geçersizdir. Bunun sebebi japon balıklarının güneşe ihtiyaç duymalarıdır. Özellikle yavru japonlar güzel renklere bürünebilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Akvaryumun günde 1-2 saat güneş görmesi iyi olacaktır. Bunun bir faydası da kum ve çakıllar üzerinde oluşan yosunlardır. Japon balıkları bu kumları ağızlarına alarak üzerlerindeki yosunu yerler ve kumu geri bırakırlar. Bu yosunların besin değerleri yüksektir. Özellikle balıkların renkleri için geekli maddeleri içerirler. Ayrıca balıkların bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

Hobiciler arasında japon akvaryumlarında bitkilerin olmayacağı yönünde yanlış bir düşünce vardır. Evet bir tetra akvaryumu kadar çok bitkilendirilemez. Çünkü japon balıkları kumla iç içe olmayı severler. Japon akvaryumu için seçilecek bitkiler iyi kök salan veya kalın yapraklı bitkiler olmalıdır. Özellikle echinodorus ve cryptocoryne türü bitkiler japon akvaryumları için çok uygundur. Ayrıca elodea gibi hızlı büyüen bitkilerde kullanılabilir. Ama elodeaların diğer bitkilere göre daha fazla yıpratılacağı bir gerçektir. Bitki köklerinin balıkların ağızlarına alamayacakları kadar iri çakıl taşlarıyla korunması iyi olacaktır.

Akvaryum dekorasyonunda testi gibi balıkların içine girip sıkışabilecekleri malzemeler kullanılmamalıdır. Bu gibi malzemelerin içine giren japon balıkları çıkmak da zorlanacak ve orada öleceklerdir.

Japon balıklarının yemlenmesinde japon balıkları için özel olarak üretilmiş yemlerin kullanılması önemlidir. Japon balıkları diğer balıklara göre daha farklı bir beslenme şekline sahiplerdir. Özellikle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Günde 1-2 defa yemleme yeterlidir. Su sıcaklığı düştükçe balıkların yeme olan ihtiyacı azalır. Bu dönemlerde yem miktarı azaltılmalıdır.

Japon balıkları için haftada veya 15 günde bir verilemsi için güzel bir tarif vardır. Bu tarifi hazırlayıp derin dondurucuda saklayarak haftalık olarak verebilirsiniz.

1 birim ıspanak
1 birim havuç
1 birim tatlı kırmızı biber
1 birim karides veya yağsız balık eti

Tüm malzemeler haşlanır. Bir mikser yardımıyla tüm malzemeler iyice parçalanarak karıştırılır.

Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıklara canlı yem vermek balıkların gelişimi için iyi olacaktır.

Bir önemli kuralda japon balıkları japon balıklarıyla birlikte yaşar. Bir çok hobici çok yanlış olarak japon balıkları ile neon tetraları aynı akvaryumda beslerler. Bu hem su değerleri açısından yanlıştır hemde japon balıkları neonları rahatlıkla yutacak boyutlara ulaşabilirler. Japon balıklarını diğer bir japon balığı türü olan Koi(Havuz japonu) ile birlikte beslemek de yanlıştır. Koiler çok hızlı hareket eden ve çok geniş yer isteyen balıklardır. Japon balıkları japon balıklarından başka balıklarla yaşayamazlar. Vatozlar bile japon balıkları için bir tehlike oluşturur.

Ak-Fo Forum
kurtkapan isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 15-12-2008, 05:45 PM   #2
The Last Eagle
Puan: 1.856, Level: 25 Puan: 1.856, Level: 25 Puan: 1.856, Level: 25
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 310
Rep Gücü: 82
Rep Puanı: 270
Rep Derecesi : The Last Eagle skala dışıdırThe Last Eagle skala dışıdırThe Last Eagle skala dışıdır

Cevap: Japon Balığı Akvayumları

Benimde Japon balıklarım var yaklaşık 10 yıldır Japon balığı yetiştiriyorum bunun 2 yılı fanusta diğer 8 yılı akvaryumda ancak burda ne yazıyorsa tersini yaptım uzun süre 1 vatoz 1 çöpçü balığı 1 koi japon 3 japon balığı besledim ve en kısa yaşayanı 3 - 4 yıl civarı yaşadı. Bir tane japon balığım 7 yıl civarı yaşadı. Ve hava kesesinin patlamasıyla öldü - veteriner yorumudur bu- Şuan ısıtıcım var 24 derecede çalıştırıyorum 4 japon 1 büyük koi japon -5 yıldır falan yaşıyor- 2 çöpçü 1 vatoz balığım var gül gibi yaşayıp gidiyorlar. Ne olacak bilmiyorum. Ne japonlarımdan vazgeçebilirim ne emekte Koi'den TEşekkürler başlık için 10 senede öğrenemediğim şeyleri öğrenmiş oldum
The Last Eagle isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 15-12-2008, 05:48 PM   #3
MetaLS
Cezalı
Puan: 7.674, Level: 58 Puan: 7.674, Level: 58 Puan: 7.674, Level: 58
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
Mesajlar: 1.063
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 1254
Rep Derecesi : MetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdırMetaLS skala dışıdır

Cevap: Japon Balığı Akvayumları

En az 100 litre gerekir yazmışlar ve abartmışlar.Tabiki onlarında hakkı ama 50 litrelik akvaryumdada gayet iyi bir şekilde yaşayabilirler.
MetaLS isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Alt 28-01-2010, 12:04 AM   #4
comet70
Puan: 1, Level: 1 Puan: 1, Level: 1 Puan: 1, Level: 1
Aktivite: 0% Aktivite: 0% Aktivite: 0%
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 3
Rep Gücü: 52
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : comet70 skala dışıdır

Cevap: Japon Balığı Akvayumları

benimde 80ltlik akvaryumumda japon vatos çöpçü köpek balığı melek yani ne ararsanız var inanın sayılarını şöyle ifaden edeyim 4 adet melek 3 adet vatos 3 adet çöpçü 3 adet köpek balığı ve 20 tane kadar iri iri yaklşık 2 yıllık japonlarım var hepsi bir arada yaşıyor tek önemli olan ısı ve su değişiklikleri hiçbir zaman akvaryum suyunu komple boşatmıyorum herzaman 1/4 ünü bu yeterli oluyor
comet70 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
r1
Cevapla

Bookmarks

Etiket
akvayumları, balığı, japon

Bu Konunun Etiketleri
japon balıklarına yem verme cöpcü balıgı yem baliklara yem verme oyunlari koi balığı video akvaryum japon balıkların türleri jopon balıklarına canlı yem yavru japonların beslenmesi japon balığı yavrulama videoları koi baliklari çöpçü balığı ile japon balığı birlikte balığa yem verme oyunları japon balığı yem en iyi japon balığı yemi balık yemi türleri koi balığı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıBütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:57 PM .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.5.2